සියලුම සූර්ය බලශක්ති පද්ධති එකම මූලික මූලධර්ම මත ක්‍රියාත්මක වේ. සූර්ය පැනල මුලින්ම සූර්ය ශක්තිය හෝ සූර්යාලෝකය DC Voltage පරිවර්තනය කරන්නේ ප්‍රකාශ වෝල්ටීයතා (පීවී) ආචරණය ලෙසිනි. DC බලය පසුව බැටරියක් තුළ ගබඩා කළ හැකිය. නැතහොත් inverter ​​මඟින් AC Voltage බවට පරිවර්තනය කළ හැකි අතර එමඟින් ගෘහ උපකරණ ධාවනය කළ හැකිය. පද්ධතියේ වර්ගය මත පදනම්ව, අතිරික්ත සූර්ය ශක්තිය ඍජුවම  විදුලිබල ජාලයට (national Grid) යොමු කළ හැකිය, නැතහොත් විවිධාකාර බැටරි ගබඩා පද්ධතිවල ගබඩා කළ හැකිය.

සූර්ය බලශක්ති පද්ධතිවල ප්‍රධාන වර්ග තුනකි

1. On-grid – also known as a grid-tie or grid-feed solar system

2. Off-grid – also known as a stand-alone power system (SAPS)

3. Hybrid – grid-connected solar system with battery storage

සූර්ය බලශක්ති පද්ධතියක  ප්‍රධාන සංරචක

Solar Panels ( PV Modules)

බොහෝ නවීන සූර්ය පැනල සෑදී ඇත්තේ සූර්යාලෝකයෙන් සෘජු ධාරා (DC) විදුලිය ජනනය කරන සිලිකන් මත පදනම් වූ ප්‍රකාශ වෝල්ටීයතා සෛල (PV Cells) වලින් ය. පීවී සෛල සූර්ය පැනලය තුළ එකට සම්බන්ධ වී ඇති අතර කේබල් භාවිතයෙන් යාබද පැනල් වලට සම්බන්ධ වේ. සටහන: එය සූර්යාලෝකය මිස  සූර්ය තාපය නොවේ, එය PV Cells  තුළ විදුලිය නිපදවයි. සූර්ය මොඩියුල ලෙසද හැඳින්වෙන සූර්ය පැනල සාමාන්‍යයෙන් Solar Array ලෙස හැඳින්වෙන දෙයක් නිර්මාණය කිරීම සඳහා ‘’ String” සම්බන්ධ වේ. සූර්ය බලශක්තියේ ප්‍රමාණය රඳා පවතින්නේ සූර්ය පැනලවල දිශානතිය හා ඇලවීමේ කෝණය, සූර්ය පැනලයේ කාර්යක්ෂමතාව සහ සෙවනැලි, අපිරිසිදු හා පරිසර උෂ්ණත්වය නිසා සිදුවන අලාභයන් ය. විවිධ සූර්ය පැනල නිෂ්පාදකයින් වෙළඳපොලේ ඇත, එබැවින් හොඳම සූර්ය පැනල මොනවාද සහ ඇයිද යන්න දැන ගැනීම වටී.

වලාකුළු සහ අඳුරු කාලගුණය තුළ සූර්ය පැනල මගින් ශක්තිය ජනනය කළ හැකි නමුත් ශක්තියේ ප්‍රමාණය වලාකුළු, සෙවනැළි  සහ විවිධ විවිධ මත රඳා පවතී. ආලෝක ශක්තියේ ප්‍රමාණය  solar irradiation   ලෙස හැඳින්වෙන අතර සාමාන්‍යයෙන් Peak Sun Hours යන යෙදුමද භාවිතා කරයි. PSH හෝ සාමාන්‍ය දෛනික හිරු එළිය පැය ප්‍රධාන වශයෙන් රඳා පවතින්නේ වසරේ පිහිටීම හා වේලාව මතය.

Inverter

සූර්ය පැනල මඟින් DC විදුලිය ජනනය කරන අතර එය අපගේ නිවාසවල සහ ව්‍යාපාරවල භාවිතා කිරීම සඳහා ප්‍රත්‍යාවර්ත ධාරා (AC)  විදුලිය බවට පරිවර්තනය කළ යුතුය. සූර්ය ඉන්වර්ටරයේ කාර්යභාරය මෙයයි. ‘String’ ඉන්වර්ටර් පද්ධතියක, සූර්ය පැනල ශ්‍රේණිගතව එකට සම්බන්ධ වී ඇති අතර DC විදුලිය Inverter වෙත ගෙන එනු ලබන අතර එය DC  විදුලිය  AC  විදුලිය බවට පරිවර්තනය කරයි. මයික්‍රෝ ඉන්වර්ටර් පද්ධතියක, සෑම පුවරුවකටම පිටුපස පැත්තට අමුණා ඇති මයික්‍රෝ ඉන්වර්ටර් ඇත. වහලය මත DC නිපදවන නමුත් වහලයේ AC බවට පරිවර්තනය කර සෘජුවම විදුලි ස්විච් පුවරුවට සපයනු ලැබේ.

Batteries

සූර්ය බලශක්ති ගබඩා කිරීම සඳහා භාවිතා කරන බැටරි ප්‍රධාන වර්ග දෙකකින් ලබා ගත හැකිය, lead – acid  (AGM & Gel) සහ lithium-Ion.  redox flow   සහ  sodium-ion   වැනි තවත් වර්ග කිහිපයක් තිබේ, නමුත් අපි වඩාත් පොදු දෙක කෙරෙහි අවධානය යොමු කරන්නෙමු. බොහෝ නවීන බලශක්ති ගබඩා පද්ධති නැවත ආරෝපණය කළ හැකි ලිතියම්-අයන බැටරි භාවිතා කරන අතර ඒවා විවිධ හැඩයන්ගෙන් හා ප්‍රමාණයන්ගෙන් ලබා ගත හැකි අතර ඒවා ක්‍රම කිහිපයකින් වින්‍යාසගත කළ හැකිය.

බැටරි ධාරිතාව සාමාන්‍යයෙන් මනිනු ලබන්නේ ඊයම් අම්ලය සඳහා ඇම්පියර් පැය (Ah) හෝ ලිතියම් අයන සඳහා කිලෝවොට් පැය (kWh) ය. කෙසේ වෙතත්, සියලු ධාරිතාව භාවිතය සඳහා ලබා ගත නොහැක. ලිතියම්-අයන මත පදනම් වූ බැටරි සාමාන්‍යයෙන් දිනකට ලබා ගත හැකි ධාරිතාවෙන් 90% ක් දක්වා සැපයිය හැකි අතර, ඊයම්-අම්ල බැටරි සාමාන්‍යයෙන් සපයන්නේ බැටරි ආයු කාලය වැඩි කිරීම සඳහා දිනකට ඔවුන්ගේ මුළු ධාරිතාවෙන් 30% සිට 40% දක්වා පමණි. ඊයම්-අම්ල බැටරි සම්පූර්ණයෙන් බැහැර කළ හැකි නමුත් මෙය කළ යුත්තේ හදිසි  අවස්ථා වලදී පමණි.

සැලකිය යුතුය.  සිස්ටම් සදහා කිසිදු බැටරියක් භාවිතා නොකරයි.

Switch Board

On Grid System, සූර්ය ඉන්වර්ටරයේ සිට AC විදුලිය ස්විච් පුවරුවට යවනු ලබන අතර එය ඔබේ නිවසේ ඇති විවිධ  උපකරණ වෙත ඇද ගනු ලැබේ. මෙය Net Metering හැඳින්වේ, එහිදී සූර්ය බලශක්ති පද්ධති විසින් ජනනය කරනු ලබන අතිරික්ත විදුලිය බලශක්ති මීටරයක් හරහා විදුලිබල ජාලයට යවනු ලැබේ හෝ ඔබට දෙමුහුන් පද්ධතියක් තිබේ නම් බැටරි ගබඩා පද්ධතියක් ගබඩා කරයි. 
දෙමුහුන් පද්ධතිවලට අතිරික්ත විදුලිය අපනයනය කිරීමට සහ බැටරියක් තුළ අතිරික්ත ශක්තිය ගබඩා කිරීමට හැකිය. සමහර හයිබ්‍රිඩ් ඉන්වර්ටර් විශේෂිත   backup switchboard   සම්බන්ධ කර ඇති අතර එමඟින් සමහර  ‘essential circuits’ or critical loads   ග්‍රිඩ් ඇනහිටීමක් හෝ අවහිරයක් තුළ ක්‍රියාත්මක කිරීමට හැකි වේ.

On Grid , Off Grid හා Hybrid සිස්ටම් පිළිබද සාකච්ඡාව ලබන සතියේ දෙවන කොටස මගින්

ඔබ නිවසේ හෝ ව්‍යාපාර ස්ථානයේ විදුලි බිල වැඩිද? වහලය මත සුර්යබල පද්ධතියක් සවිකර අමතර අදායමක් ඉපයා ගැනීමට සැලසුම් කරනවාද? ADB 8% Loan පිළිබඳ දැනුවත් වන්න.. LECO / CEB පූර්ව අනුමැතිය ඉක්මනින් ලබාගන්න. තාක්ෂණික වාර්තාව සමග ණය අයදුම්පත බැංකුවට ඉදිරිපත් කිරීමටඅවශ්‍ය උපදෙස් නිවැරදිව ලබා ගැනීමට. දැන්ම අමතන්න 077 867 6996